САД: Потврден прв случај на заболен од новиот коронавирус од „непознато“ потекло

Од:

Центарот за контрола и превенција на болести во САД потврди инфекција со новиот коронавирус во Калифорнија, и тоа означува прво американско лице што е заразено со вирусот и покрај тоа што неодамна не посетило странска земја или не било во контакт со заразен пациент.

– Во моментов, изложеноста на пациентот е непозната… Сепак, можно е дека пациентот бил изложен на вратен патник кој бил заразен, соопшти претставник на Центарот.

Со тоа – бројот на потврдени случаи на коронавирус во САД изнесува 60, при што 12 од нив се поврзани со патувања надвор од земјата, а два се зарази преку директен контакт со пациент. Три лица се репатрирани од Кина, а уште 42 Американци од крузерот Дајмонд принцес што беше ставен во карантин во Јапонија.

Би можело да ве интересира

Италија: Продолжен карантинот во државата до 13 април

А1он

ОБСЕ загрижени за централизираното информирање на српската влада за епидемијата

А1он

Нови 13 заболени и четворица излекувани од коронавирусот денеска во Косово

А1он

СЗО: Бројот на смртни случаи се зголеми за повеќе од двојно за една недела во светот

А1он

Околу 16.000 луѓе може да ги загубат животите само во Њујорк, предупредува гувернерот на државата Њујорк

А1он

Европската агенција за лекови: Хлорокин и неговиот дериват само за „итни програми“

А1он