САД понудија награда за информација за лидерите на терористичките организации во западна Африка

Од:

САД за прв пат понудија награда за информација за местото на престој на лидерите на четири западноафрикански терористички групи, пренесоа американските медиуми.

dobivaj vesti na viber

Стејт департментот во понеделникот соопшти дека нуди вкупно 23 милиони долари за сведоштва што ќе откријат каде се наоѓаат лидерите на „Ал Каеда во исламски Магреб“,

„Движењето за единство и џихад во западна Африка“, „Боко Харам“ и „Потпишаните со крв“.

Најголема е понудената награда за лидерот на „Боко Харам“, групата стационирана во Нигерија, која е одговорна за голем број напади во земјата, вклучувајќи го и бомбашкиот атентат врз зградата на ОН во Абуџа во 2011 година во кој бра убиени најмалку 23 лица, а 80 беа ранети.

Маградата ќе биде во висина од седум милиони долари.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Полицијата во Охајо убила уште еден Афроамериканец, утре протест

Ана Ололовска

ВИДЕО: Исчезна мајка со три деца во Минесота, во езеро пронајдени телата на две од децата

Ана Ололовска

Генерал Каволи е новиот командант на американските сили во Европа

Ана Ололовска

Бајден: Сенатот не може да го избегне филибастерот и да го заштити правото на абортус

Ана Ололовска

Врховниот суд на САД ја намали надлежноста на Владата во борбата со климатските промени

А1он

ВИДЕО: Бизон нападна семејство во паркот Јелоустон

Катерина Павлова-Николовска