САД почнуваат кампања за декриминализација на хомосексуалноста во повеќе земји

Од:

Администрацијата на претседателот Доналд Трамп подготвува глобална кампања за декриминализација на хомосексуланоста во десетина земји каде се уште е противзаконски да се биде хомосексуалец, јави Ен-Би-Си.

– Предизвикува огорченост тоа што во 21 век во повеќе од 70 земји се уште постојат закони кои го криминализираат статусот или однесувањето на представниците од ЛГБТ заедницата, изјави официјално лице кое учествува во кампањата.

Се истакнува дека иницијативата во голем дел е насочена против Иран, кој е „главен геополитички непријател на САД под власт на Трамп“.

Според американската телевизија најверојатен повод за кампањата е неодамнешната смртна казна на млад човек со нетрадиционална сексуална ориентација во Иран.

Иако иницијатор е Вашингон со своите амбасади во Европа, во кампањата треба да се вклучат и Обединети нации, Европска Унија, Организацијата за безбедност и соработка во Европа, како и раководстваа на тие земји каде правата на ЛГБТ заедницата е заштитена.

Идејата за ваква кампањата е на американскиот амбасадор во Германија, Ричард Гренел, кој отворено се претставува како хомосексуалец.

Би можело да ве интересира

Анкета: Повеќе од половина од Американците незадоволни од политиката на Трамп

Доналд Трамп стана дедо по десетти пат

Трамп против соработката со Хуавеј, дури и ако се укине забраната

Ана Ололовска

Работници од Пенсилванија условени да се појават на митинг на Трамп или да не добијат плата

Татјана Ташкова

Шефицата на дипломатијата на Гренланд: Не сме на продажба

А1он

Трамп сака со лекување душевни болести да ги реши проблемот со масовните пукања, а не со контрола врз оружје

А1он