САД побараа од Иран да престане со провокации

Од:

САД изразија загриженост за намерата на Иран дополнително да се ослободи од своите нуклеарни обврски и го повикаа да престане со „провокации“.

– Загрижувачки е што Иран избра да ги ескалира своите експерименти во областа на истражување на нуклеарно оружје, изјави портпаролот на Стејт департментот Нед Прајс.

Тој посочи дека САД повторно го повикуваат Иран да престане со тие провокации.

Иран објави дека презема конкретни чекори за производство на збогатен ураниум до 20 процентна чистота како гориво за реакторите, соопшти вчера Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ).

Би можело да ве интересира

Шеф на иранската дипломатија: Иран наскоро ќе ги обнови нуклеарните преговори

А1он

САД изгласа закон за финансирање обнова на израелскиот противракетен систем

Ана Ололовска

ВИДЕО: Најмалку еден убиен и 13 ранети во пукање во Тенеси

Ана Ололовска

Ердоган: Сегашната насока во односите со САД не ветува

А1он

Ле Дриан: Ќе треба време да се излезе од француско-американската криза

А1он

Данска ги поддржа САД во спорот со Франција за подморниците

А1он