САД планираат Блинкен или Остин да го посети Киев

Од:

САД ја разгледуваат можноста висок претставник да го посети Киев, во знак на солидарност со Украина, објавија дел од американските медиуми повикувајќи се на неименуван владин извор.

dobivaj vesti na viber

Според него потенцијални кандидати за посета на Киев се американскиот државен секретар Ентони Блинкен или министерот за одбрана Лојд Остин.

Досега во посета на Киев беа повеќе европски политичари.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ВО ЖИВО: Финска и Шведска официјално поднесуваат барање за членство во НАТО

Ана Ололовска

Подољак: За победа потребно е „вистинско нафтено ембарго“ за Русија и тенкови, авиони и артилерија

Захарова: Русија ќе одговори на сите дрскости на западните земји

Бајден по расистичкиот напад во Бафало: Омразата е дамка на душата на Америка

Вучиќ: Не најавувам санкции, издржавме 80 дена, ќе се бориме за нашата политика

САД испраќаат уште оружје и друга помош во Украина

Катерина Павлова-Николовска