САД официјално се повлекоа од Парискиот договор за бороба против климатските промени

Од:

САД денеска и официјално се повлекоа од Парискиот договор за бороба против климатските промени, точно една година откако администрацијата на претседателот Доналд Трам ги извести Обединети нации за тоа.

САД, најголемата светска економија и втора земја, по Кина, по емисиите на гасови што предизвикуваат ефект на стаклена градина, е прва држава која се повлекува од Парискиот договор, што беше потпишан во 2015 година од речиси сите земји.

Таквиот потег ја доведува администрацијата на Трамп во судир со сите сојузници и главните опоненти за прашањето на климатските промени.

Трамп ги повлече и сите еколошки прописи, истакнувајќи оти тие го кочат бизнисот и овозможуваат предност на другите држави. Тој повеќе пати ги оспоруваше научните факти за климатските промени.

Трамп првпат најави повлекување од Парискиот договор на САД во 2017 година.

Би можело да ве интересира

Супер среќник доби неверојатни 731 милион долари на лотарија во САД

Мич Меконел предлага Трамп да добие рок од две недели да се подготви за процес за отповикување

Сенатот одобри Лојд Остин да биде на чело на Пентагон

Бајден: Следниот месец веќе ќе имаме половина милион мртви, вакцинирањето досега е „мрачен неуспех“

Жарко Настоски

ОМД бара од Бајден нов американски фокус за економски развој на Балканот и Македонија

Жарко Настоски

Бајден планира да го задржи Кристофер Реј како директор на ФБИ

Жарко Настоски