САД одобриле продажба на оружје за Тајван во вредност од 2,3 милијарди долари

Од:

Стејт департментот одобри евентуална продажба на 100 крајбрежни одбранбени системи „Харпун“ за Тајван, кои ги произведува „Боинг“, а вредноста на договорот изнесува 2,37 милијарди долари, соопшти Пентагон.

Таквиот потег доаѓа неколку дена откако Стејт департментот одобри и продажба на уште три системи за вооружување за Тајван, вклучувајќи сензори, ракети и артилерија, чија вкупна вредност би можела да изнесува 1,8 милијарди долари, што ја предизвика Кина да се закани со санкции.

Портпарол на кинеското Министерство за надворешни работи вчера на прес-конференција изјави дека Кина ќе воведе санкции против некои американски компании за кои тврди дека се вмешани во продажбата на оружје за Тајван.

Ваквите акции на САД се случуваат во момент кога администрацијата на претседателот Доналд Трамп го зајакнува притисокот врз Кина пред претседателските избори на 3 ноември и кога се зголемува загриженоста поради намерите на Пекинг кон Тајван.

Би можело да ве интересира

Бајден вети помош за сите Американци погодени од кризата

Ана Ололовска

Во САД изминатото деноноќие потврдени 2.562 смртни случаја

Ана Ололовска

САД во декември испраќаат педесетина милиони барели нафта за Азија

Ана Ололовска

Џулијани побарал Трамп однапред да го помилува, во случај да биде обвинет по неговото заминување

Жарко Настоски

САД ја обвинија Кина дека ги крши санкциите на ОН кон Северна Кореја

Жарко Настоски

Фаучи ги повика граѓаните „да бидат дел од решението“ и да се вакцинираат

Ана Ололовска