САД одлучија: Турција е исфрлена од програмата Ф-35

Од:

Пентагон ја извести Турција дека ќе го поништи договорот за продажба на воените авиони Ф-35 доколку турската влада го купи рускиот противвоздушен систем С-400.

Вршителот на должноста американски министер за одбрана, Патрик Шенехан ја извести Анкара дека на 31 јули ќе престане обуката на турските пилоти и дека сите турски државјани поврзани со програмата за развој на Ф-35 ќе мора да ги напуштат САД до крајот на јули.

Во писмото до турскиот министер за одбрана Хулуси Акар се наведува дека на Турција нема да и бидат испорачани последните четири авиони Ф-35 кои ги има купено.

Писмото е најнова етапа од спорот околу турската одлука да купи руски противвоздушен систем С-400. САД повеќепати ја предупредија Турција дека С-400 е закана за откривање на тајните на најновиот авион Ф-35.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во вторникот изјави дека не доаѓа во предвид Турција да се повлече од спогодбата со Москва.

Ергодан кажа и дека САД не им дале таква добра спогодба како таа за С-400 на Русите.

Би можело да ве интересира

Фигаро: Ако му дозволиме на Ердоган да напредува, Балканот и Медитеранот ќе западнат во хаос

Ана Ололовска

Службеник на њујоршката полиција обвинет за шпионажа во корист на Кина

Ана Ололовска

Трамп ги разгледува референците на пет жени за испразнетото место на судија на Врховниот суд

Ана Ололовска

Скоро 90 отсто од рестораните во Њујорк не можеле да ја платат киријата за август

Горјан Грнчаровски

ВИДЕО: Полицајци во САД насила извлекуваат антимаскер од родителски состанок

А1он

Америка ги смени препораките: Ковид-19 се пренесува и преку воздух, вирусот патува подалеку од два метра

А1он