САД: Нема извоз на медицински производи ако на државата и се потребни

Од:

САД ќе ги конфискуваат американските медицински производи за извоз се додека не се утврди дали на земјата и се потребни за време на борбата против коронавирусот, соопштија две федерални агенции.

Според соопштение од Царинската и граничната контрола на САД и Федералната агенција за управување со вонредни состојби, државата ќе го прекине извозот на респиратори, маски и хируршки ракавици.

Федералната агенција за управување со вонредни состојби е одговорна да процени дали наведената опрема е неопходна во САД, дали американската Влада е приоритетен купувач или стоката може да се извезува.

Минатиот петок, претседателот Трамп издаде упатство со кое бара федералните служби да ги преземат сите неопходни мерки и да ја задржат медицинската опрема доколку е потребно за американските корисници.

Би можело да ве интересира

Во Вашингтон вечерва се очекува еден од најголемите протести

А1он

Користењето на солзавец забрането во Денвер

А1он

Полицијата во Минеаполис повеќе нема да може да го задушува приведениот

А1он

Џо Бајден ја коментираше состојбата во САД и даде предизборно ветување

А1он

Ко-основачот на Редит се повлече и бара да биде заменет со Афроамериканец

А1он

Закажан голем протест во САД против расната сегрегација

А1он