САД нема да користат сила за да испорачаат хуманитарна помош за Венецуела

Од:

САД нема да користат сила за да испорачаат хуманитарна помош за Венецуела, изјави Елиот Абрамс, специјален претставник за таа држава на американскиот претседател Доналд Трамп.

Минатиот месец сили на претседателот Николас Мадуро блокираа хуманитарни конвои на границата.

– Владата на САД нагласи дека ние нема да користиме сила за да ја испорачаме таа хуманитарна помош, а истото го соопшти и колумбиската влада така што очигледно се согласуваме за тој став и нема да учествуваме во акции што се спротивни на тој став, изјави Абрамс на прес конференција.

 

 

Би можело да ве интересира

Еден загинат, 20 повредени при пукање на собир во Вашингтон

А1он

Земјотрес во Северна Каролина

А1он

Професорот Лихтман предвидува победа на Бајден на изборите во САД

Ландов

Во САД дел од учениците се враќаат во училиште, а дел почнуваат онлајн

Ландов

ВИДЕО: Во САД почина 7-годишно дете, најмладиот пациент заболен од Ковид-19

Горјан Грнчаровски

Американскиот епидемиолог Фаучи ќе добие обезбедување, има смртни закани поради пандемијата

А1он