САД не ја менуваат политиката на санкции кон Венецуела без конструктивни чекори од Мадуро

Од:

САД не планираат да ја променат својата политика на санкции против Венецуела „без конструктивни чекори“ на претседателот Николас Мадуро за враќање на демократијата.

dobivaj vesti na viber

-Политиката кон Венецуела останува непроменета. САД продолжуваат да ги спроведуваат санкциите, рече портпаролката на Советот за национална безбедност на САД, Адриен Вотсон.

Оваа изјава дојде откако весникот „Волстрит журнал“ објави дека Вашингтон се подготвува да ублажи некои санкции кон Венецуела, со цел да и дозволи на американската енергетска корпорација „Шеврон“ да продолжи со производството на нафта во оваа земја.

Весникот објави дека во замена за олеснување на санкциите, владата на Мадуро ќе продолжи со разговорите со опозицијата во земјата за да се договорат условите потребни за одржување слободни и фер претседателски избори во 2024 година.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

САД најавија нов пакет санкции кон Северна Кореја

Пет лица пронајдени мртви во куќа во предградие на Чикаго

САД размислуваат да ја прогласат групата Вагнер за терористичка организација

Ана Ололовска

САД: Хаким Џефрис избран за лидер на демократите во Конгресот

Ана Ололовска

Блинкен: НАТО загрижен поради военото јакнење на Кина

Ана Ололовска

Кирби: САД со сите сили и помагаат на Украина да ја поправи својата енергетска мрежа

Ана Ололовска