САД најави испраќање дополнително оружје за Украина

Од:

САД денеска најавија нов пакет оружје и воена опрема за зајакнување на оружените сили на Украина во вредност од 1,1 милијарда долари.

dobivaj vesti na viber

Пакетот вклучува ракетни системи „Химарс“, системи за уништување дронови, радари и оклопни возила, како и муниција, се вели во соопштението на Министерството за одбрана.

Пентагон соопшти дека пакетот претставува „повеќегодишна инвестиција за зајакнување на критичната способност на вооружените сили на Украина“ во мигови на продолжена борба против инвазијата од руската армија.

Вкупната помош на САД за Украина од почетокот на руската инвазија на 24 февруари достигна 16,2 милијарди долари.

Би можело да ве интересира

Макрон: Ако сакаме одржлив мир, Украинците мора да го изберат моментот кога ќе преговараат

Ана Ололовска

Клинтон: Колку помалку руски војници во Украина толку помалку силувани и убиени жени

Ана Ололовска

Украина и Русија разменија 50 заробеници

Ана Ололовска

Макрон: Путин направи голема грешка кога ја започна војната во Украина

Ана Ололовска

Кличко: Киев може да остане без греење до пролет

Ана Ололовска

Чавушоглу: Во Украина е можно да се дојде до решение преку дипломатија

Ана Ололовска