САД купиле уште 200 милиони дози од вакцината на Фајзер

Од:

Американскиот фармацевтски гигант „Фајзер“ и неговиот германски партнер „Бионтек“ денеска соопштија дека американската Влада купила 200 милиони дополнителни дози од нивната вакцина против „Ковид-19“ и оти имаат опција да се купи нова верзија на вакцината против Делта сојот.

Во соопштението се наведува дека вкупниот број на дози што ќе бидат доставени до САД е 500 милиони, од кои, според податоците на американската влада, веќе се доставени приближно 208 милиони дози.

Минатата година компанијата „Фајзер“ потпиша договор со американската влада за набавка на 100 милиони дози вакцини за скоро две милијарди долари, со можност за купување на уште 500 милиони дози. Поголемиот дел од новите дози ќе бидат испорачани до крајот на годината, а останатите 90 милиони до 30 април следната година, соопштија компаниите.

Директорот на Американскиот центар за контрола и превенција на болести вчера изјави дека седумдневниот просек на нови случаи во САД се зголемил за 53 проценти во споредба со претходната недела.

Делта-сојот, прво откриен во Индија, е одговорен за повеќе од 80 отсто од новите случаи на национално ниво.

Би можело да ве интересира

Шефот на ОН ги повика САД и Кина на дијалог и разбирање

А1он

Тексашки ренџери на удар на критики по камшикувањето мигранти од Хаити, загрижена и Белата куќа

Ана Ололовска

Стејт департмент: Изборите во Русија се одржаа во непогодни услови за слободен и фер процес

Ана Ололовска

„Џонс Хопкинс“: Од коронавирус починаа повеќе Американци отколку од шпанскиот грип

Ана Ололовска

Мишел: ЕУ го осудува недостигот на лојалност на САД во кризата со подморниците

Ана Ололовска

САД од ноември без рестрикции за странски патувања во земјата

А1он