САД ќе воведат санкции за Русија, ќе протераат и руски дипломати

Од:

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден подготвува санкции против повеќе од 10 Руси како одговор на хакерски напади, вклучително и SolarWinds, пренесува Блумберг.

Извори за медиумот изјавија дека администрацијата може да ги објави санкциите најрано денеска. Администрацијата планира санкции за десетина владини и разузнавачки службеници покрај 20 други лица. Најмалку 10 руски дипломати ќе бидат протерани од САД.

Новата рунда санкции се однесува на лица обвинети за дејствување од Агенцијата за истражување на интернет, онлајн трол формација поврзана со Кремљ.

Во 2018 година, 13 Руси беа обвинети за врски со агенцијата, претставувајќи се како американски граѓани на интернет и ширејќи дезинформации со цел да се мешаат во американскиот политички систем.

Новите акции се одговор на хакерските акции против SolarWinds.

Операцијата е од декември 2020 година и, според американската влада, најверојатно е дело на Русија. Хакерската акција го совлада софтверот SolarWinds и хакерите добија пристап до илјадници компании и владини агенции што го користат тој систем. Хакерите добија пристап до е-пошта од Министерството за финансии на САД, правда и трговија, како и пристап до разни агенции.

Експертите за компјутерска безбедност коментираат дека може да потрае со месеци пред да се идентификуваат загрозените системи и да бидат протерани хакерите.

Во март, Бајден воведе санкции кон Русија за труење и затворање на Алексеј Навални.

Блумберг нагласува дека тие санкции се во согласност со наредбата на Бајден од првиот ден на неговото владеење, која опфаќа четири области во кои е вклучена Русија: изборно мешање, парична награда на Русија за елиминација на американските трупи во Авганистан, хакерски напад против SolarWinds и труење на Навални.

Си-ен-ен исто јави дека американската влада ќе воведе санкции за руски физички и правни лица, како и протерување на повеќе од 10 руски дипломати. Извор изјави за медиумот дека санкциите биле координирани со европски партнери.

Тие ќе бидат во форма на извршна наредба од Бајден. Санкциите се координирани помеѓу Стејт Департментот и Министерството за финансии. Претставници на Стејт департментот ги предупредија сојузниците на САД и се подготвуваат за потенцијален одговор на Русија.

Не е јасно дали овие санкции ќе бидат доволни за промена на однесувањето на Русија, изјавија официјални лица.

Њујорк Тајмс пишува дека новите санкции може да влијаат и на државниот долг на Русија.

Би можело да ве интересира

Скоро две третини од Русите ја одбиваат вакцината „Спутник В“

Жарко Настоски

ВИДЕО: Про-израелски и про-палестински демонстранти се степаа во Њујорк

Катерина Павлова-Николовска

Вонредна состојба во три сојузни држави во САД

Флорида прогласи вонредна состојба поради недостиг на гориво

Крај на една ера: „Харли-Дејвидсон“ го најави првиот целосно свој електричен мотор

Жарко Настоски

ВИДЕО: Нови морничави снимки од масакрот во Русија, Путин најави измена на законите за оружје

Жарко Настоски