САД ќе го обвинат Иран за кршење на договорот за хемиско оружје

Админстрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп се пдоготвува да го обвини Иран за кршење на Меѓунардониот договор за забрана на производство и употреба на хемиско оружје, соопштија аномини извори од Белата куќа.

Според нив, во текот на следната недела, а најверојатно в понеделник, САД ќе го обвинат Иран дека не ја почитува Конвенцијата за хемиско оружје.

Тоа сепак не значи дека властите во Техеран употребиле хемиско оружје, туку, според истите извори, станува збор за разузунувачки сознанија дека Иран поседува објекти за негово производтсво.

Ваквите обвинувања нема да значат дека САД ќе воведат нови санкции кон Иран, но ќе ги засилат притисоците на Вашингтон за меѓународна изолација на Техеран, наведуваат изворите, посочувајќи дека за плановите на Белата куќа вчера биле информирани и членови на Конгресот.

Би можело да ве интересира

Рохани: Ние сме чувари на безбедноста во Персискиот Залив

Ана Ололовска

Трамп: Имаме позитивна кореспонденција со Северна Кореја

Ана Ололовска

Иран и порача на Америка дека го следи секое движење на нејзини бродови во Перискиот Залив

Ана Ололовска

Помпео: Велика Британија треба сама да ја осигура безбедноста на своите бродови

Ана Ололовска

Индија демантира дека премиерот Моди го замолил Трамп да посредува во конфликтот во Кашмир

Ана Ололовска

Трамп: Претседателот Си се однесува одговорно за ситуацијата во Хонг Конг

Ана Ололовска