САД, Канада, ЕУ и Велика Британија наметнаа координирани и засилени санкции против режимот во Белорусија

Од:

Се воведуваат координирани и засилени санкции против режимот во Белорусија поради газење на меѓународните норми и постојаните акти на репресија, се наведува во денешната заедничка изјава на сојузниците од САД, Канада, ЕУ и Велика Британија.

dobivaj vesti na viber

Во засилените санкции ставени се 20 физичкии 12 правни лица, вклучувајќи еден од синовите на Александар Лукашенко, соопшти Министерството за финансии на САД. Воведени се ограничувања за купување хартии од вредност издавани од Белорусија.

Државниот секретар на САД, Ентони Блинкен, денеска го поздрави наметнувањето на координирани санкции против власта во Белорусија. Според него, ова е трета рунда на заеднички санкции и е последица на „продолжителното и безобразно игнорирање на човековите права и неисполнување од страна на Белорусија на меѓународните обврски во областа на заштитата на човековите права“.

-Остануваме посветени да ги поддржиме демократските аспирации на народот во Белорусија и стоиме заедно да предизвикаме последици за режимот – и за оние кои го поддржуваат – за обидите да се заглушат гласовите на независното граѓанско општество и на сите Белоруси кои бараат вистината да излезе на виделина за тоа што се случува во нивната земја, сенаведува во заедничката изјава.

Од режимот на Лукашенко сојузниците бараат веднаш да се запре со оркестрирање нерегуларна имиграција преку границите со ЕУ. Сојузниците се спремни да ги казнат сите кои помогаат нелегален транзит на надвоешните граници на ЕУ.

Сојузниците повикаа веднаш да бидат ослободени речиси 900 политички затвореници во Белорусија и да се запре кампањата на репресија и имплементација на препораките на експертските мисии на ОБСЕ, се наведува во заедничкото сооштение.

Би можело да ве интересира

Сеул: Големи воени вежби на САД и Јужна Кореја следната недела

Ана Ололовска

ФБИ: Безбедносните агенции на САД се соочуваат со закани по претресот на домот на Трамп во Флорида

Ана Ололовска

Порака од Русија за САД: Ако уште не сфатиле, ќе сфатат, има преведено на англиски

ВИДЕО: Автомобил влета во ресторан во Вирџинија, најмалку 14 повредени

Москва: САД се повеќе се директна страна во конфликтот

Катерина Павлова-Николовска

Исламскиот совет на Британија и премиерот Џонсон го осудија нападот врз писателот Салман Ружди

Ана Ололовска