САД, Канада, ЕУ и Велика Британија наметнаа координирани и засилени санкции против режимот во Белорусија

Од:

Се воведуваат координирани и засилени санкции против режимот во Белорусија поради газење на меѓународните норми и постојаните акти на репресија, се наведува во денешната заедничка изјава на сојузниците од САД, Канада, ЕУ и Велика Британија.

Во засилените санкции ставени се 20 физичкии 12 правни лица, вклучувајќи еден од синовите на Александар Лукашенко, соопшти Министерството за финансии на САД. Воведени се ограничувања за купување хартии од вредност издавани од Белорусија.

Државниот секретар на САД, Ентони Блинкен, денеска го поздрави наметнувањето на координирани санкции против власта во Белорусија. Според него, ова е трета рунда на заеднички санкции и е последица на „продолжителното и безобразно игнорирање на човековите права и неисполнување од страна на Белорусија на меѓународните обврски во областа на заштитата на човековите права“.

-Остануваме посветени да ги поддржиме демократските аспирации на народот во Белорусија и стоиме заедно да предизвикаме последици за режимот – и за оние кои го поддржуваат – за обидите да се заглушат гласовите на независното граѓанско општество и на сите Белоруси кои бараат вистината да излезе на виделина за тоа што се случува во нивната земја, сенаведува во заедничката изјава.

Од режимот на Лукашенко сојузниците бараат веднаш да се запре со оркестрирање нерегуларна имиграција преку границите со ЕУ. Сојузниците се спремни да ги казнат сите кои помогаат нелегален транзит на надвоешните граници на ЕУ.

Сојузниците повикаа веднаш да бидат ослободени речиси 900 политички затвореници во Белорусија и да се запре кампањата на репресија и имплементација на препораките на експертските мисии на ОБСЕ, се наведува во заедничкото сооштение.

Би можело да ве интересира

Блинкен: Санкции сега против Русија би ја намалиле можноста за спречување на агресија врз Украина

Ана Ололовска

Марш против мерките за вакцинација во Вашингтон

Ана Ололовска

Кина остро демантира: Тоа е апсолутна лага

Ана Ололовска

Захарова: Очекуваме воена провокација во пресрет на Олимпијадата во Кина

Ана Ололовска

Вашингтон не планира организирана евакуација на Американци од Украина

Ана Ололовска

Стејт департмент: Бидете свесни, Русија планира воена акција против Украина

Ана Ололовска