САД, Јапонија и Јужна Кореја ветуваат силен одговор во случај на нуклеарни проби на Пјонгјанг

Од:

САД, Јапонија и Јужна Кореја денеска ветија дека ќе имаат „силен и цврст одговор“ во случај Северна Кореја да изврши нуклеарна проба, за што повторно се дискутираше по нејзината рекордна серија тестови на оружје.

Лидерите на трите земји дадоа заедничка изјава по трилатералната средба во Пном Пен, Камбоџа, на маргините на Самитот на Југоисточна Азија.

Американскиот претседател Џо Бајден вети дека ќе го употреби целосниот капацитет, вклучително и нуклеарен, во одбрана на своите сојузници.

Бајден денеска во Камбоџа се сретна со јапонскиот премиер Фумио Кишида и јужнокорејскиот претседател Џун Сук Јеол, за да разговара, меѓу другото, како да се координира одговорот на заканувачките нуклеарни и ракетни програми на Северна Кореја.

Северна Кореја истрела десетици проектили во последниве недели, вклучително и интерконтинентална балистичка ракета пред 10 дена, што предизвика предупредување за евакуација во северниот дел на Јапонија, а сојузниците предупредуваат дека Пјонгјанг би можел да го изврши седмиот нуклеарен тест во следните недели, а прв од 2017 година.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Пекинг за соборување на балонот: Побаравме од САД да го решат мирно, тие инсистираа на сила

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Американците го срушија кинескиот балон, објавена снимка

ВИДЕО: ФБИ ја истражува смртта на млада американска политичарка

Во Њу Хемпшир во САД измерени рекордни минус 77 степени Целзиусови

ВИДЕО: Воз во САД излета од шините и експлодираше, наредена евакуација

Катерина Павлова-Николовска

Група американски сенатори против продажба на Ф-16 на Турција додека не го одобри проширувањето на НАТО

Ана Ололовска