САД ја зголемуваат помошта за Грузија

Од:

Висината на помошта што Грузија ќе ја добие од САД во 2020 ќе биде во висина од 132 милиони долари, додека Вашингтон ги засилува санкциите против земјите кои ја признаваат независноста на сепаратистичките региони во земјата.

Во воениот буџет на САД за 2020 година, потпишан неодамна од страна на американскиот претседател Доналд Трамп, се предводуваат мерки за деокупација на грузиските региони и ескалирање на политиката на непризнавање на сепаратистичките режими.

Владата на САД ги повикува сите држави и организации да не поддржуваат воспоставување односи со окупираните територии Абхазија и Јужна Осетија, во спротивно ќе бидат соочени со низа ограничувачки мерки.

Како резултат на руско-грузиската војна во 2008 година, Русија ја призна независноста на двете грузиски области. Москва префрли дополнителна војска и вооружување во своите воени бази таму.

Сите земји во светот, со исклучок на Венецуела, Никарагва, Науру и Сирија, ја признаваат сувереноста на Грузија над тие територии кои се под руска окупација.

Грузија е еден од најсигурните воени партнери на САД, изјави Давид Бакрадзе, амбасадор на Грузија во САД.

Во изминатите 28 години Вашингтон за Гризија издвоил вкупна помош во висина од 4.3 милијарди долари.

Би можело да ве интересира

Универзитет Колумбија: Администрацијата на Трамп можела да спречи смрт од Ковид-19 на 210.000 Американци

Ана Ололовска

Делегација на Министерството за енергетика на САД во посета на Србија: Договорот од Вашингтон носи просперитет за регионот

А1он

ФДА го одобри „Ремдесивир“ за лекување Ковид-19

Ана Ололовска

Комитетот за правда на Сенатот ја поддржа Барет за нов член на Врховниот суд на САД

Жарко Настоски

Грузија: Ослободени 43 заложници, напаѓачот во бегство

Ана Ололовска

Помпео: Уште шест кинески медиуми означени како странски мисии

Ана Ололовска