Американска амбасадорка: Историјата на односите меѓу Албанија и САД е уникатна

Од:

Американската амбасадорка во Тирана Јуриј Ким изјави дека ја поддржува иницијативата „Отворен Балкан“.

dobivaj vesti na viber

– Ќе продолжиме да ги поддржуваме сите напори вклучително и Отворен Балкан на таков начин што тие ќе бидат консеквентни и ќе придонесат за интеграција на земјите од регионот во Европската унија, изјави амбасадорката.

Таа учествуваше на конференцијата на тема „Албанско-американските односи во 20 век“ на која во обраќањето оцени дека „историјата на односите меѓу Албанија и САД е уникатна“.

– Режимот на Енвер Хоџа се обиде да го отруе пријателството меѓу Албанците и Американците. Беше мрачно време, но Албанците никогаш не заборавија дека имаат пријател далеку, а Американците никогаш не заборавија дека имаат пријател овде. Потоа во 1991 година имаше нов почеток на односите и оттогаш пораките дека САД се со Албанија и Албанија со САД продолжуваат да бидат исти, рече Ким.

Сепак, додаде, 31 година по падот на комунизмот, останува уште многу да се направи.

– Ние сме во момент кога е време да донесеме одлука за иднината на Албанија. Да се каже дека демократијата функционира, посочи Ким.

Албанија и САД годинава ја одбележуваат 100 – годишнината од воспоставувањето дипломатски односи

Во рамки на планираните активности по тој повод беше и денешната конференција организирана од Институтот за политички студии.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Две деца избодени до смрт во Бронкс, осомничена е мајката

Ана Ололовска

Русин откри: „Во САД е создадена хибридна верзија на корона, вирусот уби 80 отсто од заразените“

Ана Ололовска

ВИДЕО: Паднал од брод за крстарење во Мексиканскиот залив, по 15 часа снимен во вода како мавта на спасувачите

Ана Ололовска

Федерална комисија на САД укина одобрување за нова опема од „Хуавеи“ и од „ЗТЕ“

Ана Ололовска

Повеќе од 600 масовни престрелки во САД оваа година

Во САД има недостиг на антиботици за деца

А1он