САД извршиле сајбер напад врз Иран, Техеран демантира

Од:

САД извршија тајна сајбер операција против Иран по нападите на 14 септември врз нафтените постројки во Саудиска Арабија, за што Вашингтон и Ријад го обвинуваат Техеран, изјавија два американски неименувани претставници.

Тие наведоа дека операцијата била извршена кон крајот на септември и дека целта на операцијата била да се намали способноста на Техеран за ширење на „пропаганда“.

Иранскиот министер за комуникации и информтички технологии Мохамад Џавад Азари-Јахроми на денешната прес-конференција запрашан за американскиот сајбер напад изјави дека (САД) „сигурно тоа го сонувале“.

Би можело да ве интересира

Трамп го обвини Бајден за плагијаторство

А1он

ЕУ се противи на смртната казна во САД

Ана Ололовска

Американските специјалци, „Зелените беретки“ ја примија првата жена во своите редови

Ана Ололовска

Бајден со остри критики до Трамп за економијата

Ана Ололовска

САД формираат специјална група за борба против кибер измами

Ана Ололовска

Во САД за еден ден над 65.000 заразени со Ковид-19

Ана Ололовска