САД извршиле сајбер напад врз Иран, Техеран демантира

Од:

САД извршија тајна сајбер операција против Иран по нападите на 14 септември врз нафтените постројки во Саудиска Арабија, за што Вашингтон и Ријад го обвинуваат Техеран, изјавија два американски неименувани претставници.

Тие наведоа дека операцијата била извршена кон крајот на септември и дека целта на операцијата била да се намали способноста на Техеран за ширење на „пропаганда“.

Иранскиот министер за комуникации и информтички технологии Мохамад Џавад Азари-Јахроми на денешната прес-конференција запрашан за американскиот сајбер напад изјави дека (САД) „сигурно тоа го сонувале“.

Би можело да ве интересира

Трамп: Иран го блокираше интернетот за да не се чуе што зборувам

САД бара Турција да се ослободи од С-400

Едно лице уапсено во обид да влезе со автомобил во Белата куќа

Трамп „отвори“ веќе постоечка фабрика на „Епл“ во Тексас

Ана Ололовска

Пентагон: Не се точни наводите дека се повлекуваме од Јужна Кореја

Ана Ололовска

Трамп за Сондленд: Овој човек не го познавам добро

Ана Ололовска