САД изврши воздушни напади во Сирија против проирански милиции

Од:

Американската војска соопшти дека вчера извршила воздушни напади во сирискиот Деир ал-Зор врз објекти што ги користат групите поврзани со елитната иранска Револуционерна гарда (ИРГЦ).

dobivaj vesti na viber

Нападите се случуваат во момент кога САД треба да одговорат на нацрт-договорот предложен од Европската Унија со кој ќе се врати нуклеарниот договор со Иран од 2015 година што поранешниот претседател Доналд Трамп го напушти, а сегашниот претседател Џо Бајден се обидува да го оживее. Централната воена команда во соопштение наведе дека таквите напади имаат за цел да ги заштитат американските сили од напади на групите поддржани од Иран.

Централната команда ги нарече нападите „пропорционална акција наменета за ограничување на ризикот од ескалација и минимизирање на ризикот од жртви“.

.Во соопштението за вчерашниот американски напад не се споменува дали има жртви и не се наведува дали воздушните напади биле извршени со авиони со екипаж или без екипаж. Во Сирија има околу 900 американски војници, повеќето од нив се распоредени на исток.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Кина: Прашањето за Тајван е внатрешна кинеска работа, САД да не се мешаат

Русија: Конфликтот со Америка не е во наш интерес

А1он

Рускиот амбасадор во Вашингтон: „Веруваме дека нема да има нуклеарна војна со САД“

А1он

Бројот на загинати при превртување на чамец кај Сирија се искачи на 60 лица

Ана Ололовска

Американскиот носач на авиони се вкотви во Јужна Кореја

Ана Ололовска

Дваесет и пет мигранти загинаа во бродолом во близина на Сирија