САД испраќаат дополнителни трупи во Естонија за да ја зајакнат одбраната на НАТО

Од:

САД ќе распоредат дополнителни пешадиски трупи во Естонија „во наредните недели“ за да ја зајакнат одбраната на источното крило на НАТО, соопшти денеска естонското Министерство за одбрана.

Во соопштението се наведува дека во таа балтичка држава ќе биде распоредена американска пешадиска чета, која вообичаено се состои од 80 до 250 војници.

Дополнителните пешадиски трупи ќе бидат придружувани од артилерискиот ракетен систем ХИМАРС и соодветната опрема, како и системи за команда и контрола.

– Оваа одлука претставува значително зголемување на ротирачкото американско воено присуство во Естонија и балтичките земји и ја покажува долгорочната посветеност на САД за безбедноста на нашиот регион и значително подобрување на позицијата на НАТО, рече естонскиот министер за одбрана Хано Певкур.

Минатата недела, Естонија, која е сосед на Русија, соопшти дека ќе купи ХИМАРС за да ги зајакне своите одбранбени капацитети во најголемиот досегашен проект за набавка на оружје на балтичката држава, вреден повеќе од 200 милиони долари.

Американската амбасада во Талин во посебно соопштение наведе дека американските трупи се дел од зголеменото ротациско распоредување на трупите на НАТО договорено на самитот на воената алијанса во Мадрид претходно оваа година.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

На Украина треба да и се дозволи да влезе во НАТО веднаш штом ќе заврши војната вели новиот чешки претседател

А1он

Уште една земја од НАТО не сака да испрати авиони во Украина

А1он

Ердоган: Турција би можела да го поддржи влезот на Финска во НАТО

Ана Ололовска

Столтенберг во посета на Јужна Кореја за зајакнување на врските со Азија

Ана Ололовска

САД очекуваат брзо решение за стопираните разговори за влез на Шведска и Финска во НАТО

НАТО ја поздрави одлуката на Берлин да дозволи испораки на тенкови за Украина

А1он