САД има план за напад врз Иран

Од:

Советникот на американскиот претседател Барак Обама за национална безбедност Том Донилон го информирал израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху за можен план за напад врз Иран.

Донилон вели дека тоа ќе се случи во случај да не вроди со плод дипломатијата чија цел е запирање на развојот на нуклеарната програма на земјата, пишува денеска израелскиот весник „Хаарец“. Планот е обелоденет овој месец за време на посетата на Донилон на Израел, наведува весникот.

Висок израелски претставник демантираше дека советникот на американскиот претседател Барак Обама, Донилон, го информирал премиерот Бенјамин Нетанјаху за резервен план на напад врз Иран.

Спорната вест ја објави израелскиот весник „Хаарец“, наведувајќи дека планот е обелоденет овој месец за време на посетата на Донилон на Израел.

– Ништо во написот не е точно. Донилон не се сретна со Нетанјаху на вечера, не се сретна со него во четири очи, ниту му претстави оперативни планови да се нападне Иран, рече неименуван висок претставник.

Би можело да ве интересира

Рохани го повика Бајден САД да се врати на нуклаерниот договор

Ана Ололовска

Иранската морнарица за време на воена вежба забележала неидентификувана подморница

Ана Ололовска

Иран почна воени вежби во Омански Залив

Ана Ололовска

Иран бара од Интерпол да распише црвена потерница по Доналд Трамп

Жарко Настоски

Кина повика на воздржаност во врска со нуклеарната програма на Иран

Жарко Настоски

Иранска Организација за атомска енергија: Иран почна со производство на збогатен ураниум до 20 отсто

Ана Ололовска

Leave a Comment

thirteen − 12 =