САД и Русија не поддржуваат прекин на огнот во Либија

Од:

САД и Русија соопштија дека во моментот не можат да ја поддржат резолуцијата на Советот за безбедност на Обединети нации со која се апелира за прекин на огнот во Либија, тврдат неименувани дипломати.

Русија е против тоа што во британската нацрт-резолуција се обвинува генерал Калифа Хафтар за ескалација на насилството, поради напредувањето на неговата Либиска национална армија кон Триполи.

Од друга страна, САД не го образложија својот став за нацрт-резолуцијата, со која се бара од земјите кои имаат влијание врз завојуваните страни да обезбедат согласност за безусловен пристап на хуманитарната помош за Либија.

За усвојување на резолуцијата потребни се девет гласови и ниту една од петте постојани членки на СБ (САД, Велика Британија, Франција, Русија и Кина) не вложи вето.

Би можело да ве интересира

Шојгу: Русија нема да распоредува нови ракети се додека САД исто така се воздржуваат во Европа и Азија

Градоначалничка во САД добива закани по коментари за Трамп

Работници од Пенсилванија условени да се појават на митинг на Трамп или да не добијат плата

Татјана Ташкова

КЦНА: Целта на вежбите на Јужна Кореја и САД е напад врз Северна Кореја

Русинките ќе можат да бидат камионџии, морнари и машиновозачи

Татјана Ташкова

САД го напуштија одборот на косовската Агенција за споредување и верификација на имот