САД и продаваат на Швајцарија 80 авиони-ловци за 14 милијарди долари

Од:

САД планираат да и продадат на Швајцарија 40 авиони-ловци Ф/А-18ЕФ „Супер Хорнет“ и 40 авиони бомбардери Ф-35 од петта генерација, во вредност од околу 14 милијарди долари, соопшти американската Агенција за одбрана и соработка.

– Стејт департментот одобри да и се продадат на швајцарската Влада 40 авиони Ф/А-18ЕФ „Супер Хорнетс“, како и опрема за истите во вредност од околу 7,5 милијарди долари. Агенцијата ќе го испрати потребниот сертификат за продажби до Конгресот на САД, се наведува во соопштението.

Освен тоа, Стејт департментот одобри и испорака на 40 авиони бомбардери Ф-35 и опрема за нив, во вредност од речиси 6,6 милијарди долари.

Според документите, САД планираат да и продадат на Швајцарија и пет противвоздушни ракетни системи „Патриот“ во верзија 3+, во вредност од 2,2 милијарди долари.

Би можело да ве интересира

Откази за шефови на уште три американски меѓународни медиумски куќи

Ана Ололовска

Повеќе од 100 припадници на американската Национална гарда се позитивни на Ковид-19

Ана Ололовска

И Иванка Трамп и Џаред Кушнер „се повлекле“ од Вашингтон, рентаат луксузен апартман во Мајами

Жарко Настоски

Сенатот го потврди именувањето на Лојд Остин за шеф на Пентагон

Жарко Настоски

Џенет Јелен предложена да управува со финансиите на САД

Жарко Настоски

Судењето за отповикување на Трамп е закажано за в понеделник во Сенатот

Жарко Настоски