САД и Германија се договорија за спорниот гасовод „Северен поток 2“, пишува „Вашингтон пост“

Од:

САД и Германија постигнаа договор за рускиот гасовод „Северен поток 2“, ставајќи крај на несогласувањата околу тоа прашање, кои го ставија проектот под знак прашалник, објави „Вашингтон пост“.

Според договорот, Германија се согласила да инвестира во инфраструктурата за украинската зелена технологија, а САД – да ги прекинат своите активности за блокирање на гасоводот, пишува весникот.

Претходно, германската канцеларка Ангела Меркел разговараше телефонски со рускиот претседател Владимир Путин, и според руски и германски медиуми, тие разговарале за можно продолжување на договорот меѓу Русија и Украина за транзит на гас.

Би можело да ве интересира

Се зголемува минусот на САД во надворешната трговија, дефицитот достигна 91 милијарда долари

Жарко Настоски

Инвеститорите бегаат од Албанија – таа е една од најкорумпираните држави во Европа, порачува Стејт департментот

Жарко Настоски

Блинкен: Tалибанците го тормозат сопствениот народ, Авганистан може да стане држава-отпадничка

Жарко Настоски

„Алијанц“: „Поплавата на векот“ ќе не чини 500 милиони евра

Ана Ололовска

Пет лица се сметаат за исчезнати во големата експлозија во Леверкузен

Ана Ололовска

„Вашингтон пост“ наложи задолжителна вакцинација за своите вработени

Ана Ололовска