САД и ЕУ на работ на трговска војна – поради Бајден?

Од:

Европа и САД се најдоа на работ на трговска војна. Како што пишува Шпигел, Европа и САД се нашле на работ на трговска војна поради одбивањето на Вашингтон да им дозволи на европските производители да учествуваат во програмата за борба против климатските промени.

„САД ветија дека ќе инвестираат милијарди во „зелени“ технологии, а во исто време ги провоцираат Европејците. Американскиот Конгрес го одобри нацрт-законот со повеќе милијарди субвенции за борба против климатските промени ова лето, на предлог на Бајден. Сепак, Европејците дури сега сфати дека субвенции ќе добиваат само оние кои се занимаваат со производство во Америка“, се наведува во написот.

Авторот на написот посочи дека протекционистичките мерки на САД може да доведат до економска војна со ЕУ. Според мислењето на извршниот потпретседател на Европската комисија, Валдис Домбровскис, во американската легислатива има низа неправедни одредби кои го прекршуваат меѓународниот право.

„Европејците мора да инсистираат на почитување на пропишаните правила на меѓународната трговија во овој процес. Ќе бидеме цврсти по ова прашање“, рече Домбровскис во коментар за публикацијата.

Истовремено, тој нагласи дека овој развој на настаните не е сосема неочекуван за Европа и го повика Вашингтон да преговара.

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес во август одобри пакет иницијативи насочени кон намалување на инфлацијата во земјата, што подразбира распределба на средства во износ од 430 милијарди долари. Голем дел од овие средства се наменети за климатски програми.

Би можело да ве интересира

Во викендичката на Бајден не биле пронајдени доверливи документи, вели неговиот адвокат

Ана Ололовска

ФБИ ја претресува куќата на Бајден

Синот на Бајден и се заканувал на асистентка: Видео-секс или нема плата

Бајден: Ќе разговарам со Зеленски за украинските барања за испорака на софистицирано оружје

Украинците бараат нови авиони од четврта генерација, Бајден ја отфрли можноста: Расте притисокот во НАТО

А1он

Бајден: САД нема да испраќаат авиони Ф-16 во Украина