САД и 25 држави тврдат дека Северна Кореја ги прекршила санкциите

Од:

САД и уште 25 земји ја обвинија Северна Кореја дека ги крши санкциите на Обединетите Нации и увезува многу повеќе од пропишаните 500.000 барели рафинирани нафтени производи.

Во жалбата што ја поднеле САД и други држави се бара од комитетот во Советот за безбедност на ОН кој ги следи санкциите да се прогласи дека официјален Пјонгјанг ги пробил пропишаните граници за увоз.

Се тврди дека Северна Кореја вишокот нафтени деривати ги презела преку нелегални трансфери со бродови.

Би можело да ве интересира

Путин со инструкции за соодветен одговор на САД

Ана Ололовска

Сандерс го претстави „Green New Deal”, планот за борба против климатските промени

Ана Ололовска

Ри Џонг-хо: Подготвени сме за дијалог, но и за конфронтации со САД

Ана Ололовска

САД до Турција: Рокот за продажба на „Патриот“ измина

Ана Ололовска

Силен град уби повеќе од 11 илјади птици во Монтана

Ана Ололовска

ВИДЕО: Џонсон ја крена ногата на маса додека разговараше со Макрон