САД го осудија можното воведување смртна казна против продемократските и антивоени активисти во Белорусија

Од:

Режимот на белорускиот претседател Александар Лукашенко изнаоѓа нови начини за закана и казна за своите граѓани со одобрување закони вклучувајќи и примена на смртна казна за продемократските активисти и оние кои се против војната на Русија во Украина, соопштија денеска од од Стејт департментот.

dobivaj vesti na viber

САД ги осудуваат ваквите обиди за поднесување нови амандмани во Кривичниот законик на Белорусија со дозвола да се употреби смртна казна за лица осудени за „намери за вршење тероризам“.

„Режимот на Лукашенко продолжува да репресира со употреба на насилство и овие амандмани на Кривичнот законик се насочени кон продемократските и антивоени движења во Белорусија“, оцени Стејт департментот.

Се вели дека ова се акции на авторитарен лидер кој е во очај да ја задржи власта преку уцени и заплашување.

„САД се восхитуваат на силината и храброста на белорускиот народ кој продолжува да се бори за своите права наспроти бруталниот авторитаризам, често со смртоносни последици за нив. Сепак, тие постојано демонстрираат дека режимот неможе да ги замолчи нивните повици за демократија. Само национален дијалог со инклузивен дијалог на граѓанското општество и демократските движења ќе ја стави Белорусија надвор од тековниот политички безизлез кон иднина на демократија и прогрес“, соопшти Стејт департментот.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Русија најави дека ќе одговори на зголемувањето на бројот на американски војници во Европа

А1он

Извештај на Националниот центар за образовна статистика: Рекорден број пукања во американските училишта во изминатите 20 години

А1он

Бајден најави промена и зајакнување на американските сили во Европа

Ана Ололовска

Северна Кореја: Заедничките вежби на САД, Јужна Кореја и Јапонија вовед во азиската верзија на НАТО

Ана Ололовска

Бајден го поддржа договорот што им дозволува на Финска и Шведска да се приклучат на НАТО

Ана Ололовска

Иран и САД во Катар ги почнаа преговорите за иранската нуклеарна програма

А1он