САД го омекнуваат ставот за израелските населби

Од:

Американскиот државен секретар Мајк Помпео планира да објави дека САД го омекнуваат ставот за изградба на израелски населби во окупираниот Западен Брег, јавија американските медиуми.

Се очекува Помпео да го отфрли правното мислење на Стејт департментот од 1978 година според кое изградбата на населби на окупираните територии не е во согласност со меѓународното право.

Нацртот на неговата изјава, во имале увид некои американски медиуми, покажува дека администрацијата на Трамп смета дека правните прашања за населбите се прашања на израелските судови.

– Тешката вистина е дека никогаш нема да има правно решение за конфликтот и оти аргументите за тоа кој е во право а кој греши, како прашање од меѓународното право, нема да донесе мир, вели Помпео во обраќање кое ќе го одржи подоцна.

Би можело да ве интересира

Израелските пратеници гласаат за распуштање на Парламентот

Ана Ололовска

Лавров: САД веќе не можат да ги запрат „Турски поток“ и „Северен поток 2“

Ана Ололовска

Хрватска и САД потпишаа договори за екстрадиција и взаемна правна помош

Ана Ололовска

ВИДЕО: Полицаец и тројца жители убиени во престрелка во Џерси Сити

Ана Ололовска

САД ја суспендираа обуката за саудиските питомци

Ана Ололовска

Трамп ја предупреди Русија да не се меша во изборите во САД

Ана Ололовска