САД го честитаа Денот на независноста на Либан и го осудија терористичкиот напад во Ерусалим

Од:

САД испратија честитки до народот на Либан по повод Денот на независноста, а во меѓувреме го осудија денешниот терористички напад во Ерусалим при што загина едно лице, јави дописникот на МИА од Вашингтон.

– САД ја признаваат како богатата култура така и истрајноста на либанскиот народ, кој се соочува и надмина многу предизвици во изминатите 78 години. Во ова време на испити, САД ќе продолжат да стојат покрај народот на Либан со поддршка за нивните надежи за подобра иднина, се вели во соопштениото потпишано од државниот секретар Ентони Блинкен.

Во меѓувреме, портпаролот на Стејт департментот, Нед Прајс испрати остра осуда за терористичкиот напад што денеска се случи во стариот град на Ерусалим, при што беше убиено едно лице, а ранети неколкумина.

Прајс испрати сочувство до настраданите и нивните семејства.

Би можело да ве интересира

„Билд“: САД со нови санкции против Русија доколку ескалира ситуацијата во Украина

А1он

Кремљ: Загрижени сме затоа што САД ги зголемуваат тензиите

Ана Ололовска

Пилот на американски авион скокнал при слетување на носач, повредeни седум морнари

Ана Ололовска

Нед Прајс: Во светот има само еден човек кој знае што подготвува Русија за Украина

Ана Ололовска

САД го тужат Гугл за следење без дозвола од корисниците

Ана Ололовска

Американската амбасадорка во ОН: Руската инвазија на Украина би ја отворила Пандорината кутија

Ана Ололовска