САД ги повика американските граѓани веднаш да ја напуштат Русија

Од:

Амбасадата на САД во Москва ги повика своите граѓани да се воздржат од патување во Русија, а оние кои веќе се во таа држава веднаш да ја напуштат.

dobivaj vesti na viber

Во безбедносното предупредување објавено на веб-страницата Амбасадата наведува дека руските власти би можеле во рамки на мобилизацијата да ги повикаат на воена служба лицата кои имаат двојно руско-американско државјанство.

Истовремено од Амбасадата се наведува дека опциите за напуштање на земјата авионски се мошне лимитирани, но оти се уште се отворени копнените врски и превозот со автомобил или автобус.

„Ако сакате да ј а напуштите Русија, направете независни аранжмани што е можно поскоро. Амбасадата на САД има сериозни ограничувања во капацитетите да им помогне на граѓаните на САД, а условите, вклучително и опциите за превоз, може одеднаш да станат уште поограничени“, предупредуваат од Амбасадата на САД.

Би можело да ве интересира

Зеленски: Украина подготвува контрамерка против руските намери

А1он

САД најавија нов пакет санкции кон Северна Кореја

Пет лица пронајдени мртви во куќа во предградие на Чикаго

САД размислуваат да ја прогласат групата Вагнер за терористичка организација

Ана Ололовска

Велика Британија најави нова рунда санкции за уште 22 Руси

Ана Ололовска

САД: Хаким Џефрис избран за лидер на демократите во Конгресот

Ана Ололовска