САД ги отстрануваат Хутите од списокот со терористички групи

Од:

САД имаат намера да го отстранат јеменското движење Хути од списокот на терористички групи со цел да одговорат на хуманитарната криза во земјата, менувајќи една од последните одлуки на администрацијата на Доналд Трамп, која беше остро критикувана.

Потегот беше потврден од официјален претставник на Стејт департментот, кој рече дека овој чекор ќе биде преземен целосно заради хуманитарните последици од една од последните одлуки на претходната администрација, за кои ОН и хуманитарните организации проценија дека ќе ја влошат најголемата хуманитарна криза во свет.

– Ја поздравуваме одлуката на американската администрација, што ќе им донесе огромно олеснување на милиони јеменски граѓани кои се потпираат на хуманитарна помош и увоз со цел да ги задоволат своите најосновни потреби, изјави портпаролот на ОН Стефан Дижарик.

ОН ја проценуваат хуманитарната криза во Јемен како најголема во светот, со 80 проценти од граѓаните на кои им е потребна помош.

Поранешниот државен секретар на САД, Мајк Помпео, ги прогласи Хутите за терористичка група на 10 дена пред Бајден да дојде на власт.

Промената на оваа одлука уследи еден ден откако претседателот Џо Бајден ја прекина поддршката на САД за коалицијата предводена од Саудиска Арабија во Јемен.

Би можело да ве интересира

Муслиманската заедница бара брзо да се расветли крвавиот инцидент во џамијата во Тирана

Жарко Настоски

ВИДЕО: Напаѓач со нож избоде петмина луѓе во џамија во Тирана

Жарко Настоски

Саудиската коалиција уништила шест дронови на Хутите

Ана Ололовска

Саудиска Арабија им нуди на Хутите план план за прекин на огнот во Јемен

Жарко Настоски

Хутите повторно нападнаа рафинерија во Саудиска Арабија

Жарко Настоски

Хутите собориле саудиски разузнавачки авион по воздушниот напад врз Сана

Ана Ололовска