САД: Едно лице загина, 15 повредени при експлозија во станбена зграда

Од:

Најмалку едно лице загина, а 15 се повредени при денешната експлозија во станбена зграда во американската држава Северна Каролина.

Експлозијата се случи во центарот на градот Дарем, а локални медиуми јавија дека до неа дошло поради истекување на гас во објектот.

Полицискиот службеник Вил Глен изјави дека најмалку едно лице загинало на местото на експлозијата, а 15 други се повредени.

Експлозијата предизвикала пожар во зградата, а противпожарните екипи се ангажирани за негово гаснење. Истрагата е во тек.

Би можело да ве интересира

Помпео: Посветени сме на искоренувањето на насилството против жените

Жарко Настоски

Државна помош побарале уште 778.000 невработени во САД

Жарко Настоски

Американци во редови за бесплатни мисирки, Трамп традиционално помилува една

Жарко Настоски

Рохани го повика Бајден да „сврти нова страница“ во односите со Иран

Жарко Настоски

Во САД повеќе од 2.000 починати од коронавирус за еден ден

Жарко Настоски

САД: Над 1.000 починати од Ковид-19, нови 190.000 заразени во изминатиот ден

Жарко Настоски