САД даваат 10 милиони долари за информации околу луѓе што се мешаат во изборите

Од:

САД се подготвени да платат и до 10 милиони долари за информации за луѓе кои, според Вашингтон, се обидуваат да се мешаат во изборите во САД, изјави државниот секретар Мајк Помпео на прес-конференција.

– Програмата на Стејт департментот за нуди награда до 10 милиони американски долари за информации што водат до идентификација или каде се наоѓаат сите, кои дејствуваат под раководство или контрола на странска влада, кои се мешаат на изборите во САД со ангажирање во одредени криминални активности. во кибер-просторот“.

Програмата „Награди за правда“ се спроведува во САД од 1984 година за борба против тероризмот, при што САД нудат награди за информации што доведуваат до апсење на терористи или помагаат во спречување терористички напади.

Претходно, директорот на американскиот Национален центар за контраразузнавање и безбедност, Вилијам Еванина, изрази загриженост за активностите што им се припишуваат на Русија, Кина и Иран.

Би можело да ве интересира

Тајм: Фаучи во списокот на 100 највлијателни луѓе за 2020 година

Ана Ололовска

Американскиот долг во 2050 година е проектиран на 195 отсто од БДП-то

Ана Ололовска

„Инцидент“ со авионот на Пенс

Ана Ололовска

Гутереш го повика светот да спречи Студена војна меѓу САД и Кина

А1он

(ВИДЕО) Гренел: Договорот што го потпишаа Србија и Косово ќе отвори нови работни места во регионот

Горјан Грнчаровски

Службеник на њујоршката полиција обвинет за шпионажа во корист на Кина

Ана Ололовска