САД чекаат дополнителни податоци пред да ги затворат границите поради новиот сој на коронавирус

Од:

САД чекаат дополнителни научни податоци за новиот сој на коронавирусот забележан во Јужна Африка, пред да донесат одлука за можно затворање на границите, изјави денеска советникот на Белата куќа за пандемијата, Ентони Фаучи.

– Ќе донесеме одлука што е можно поскоро кога ќе имаме повеќе податоци, изјави Фаучи за Си-ЕН-Ен.

Франција, Холандија и Велика Британија попладнево веќе ги забранија летовите од Јужна Африка и пет соседни африкански земји, а од денеска забраната во целост ја воведе и Европската унија.

– Таква опција секогаш се предвидува, но не можете да кажете дека ќе го направите, се додека не добиете научна причина за тоа. Затоа сега се обидуваме да собереме научни податоци пред да донесеме добро осмислена одлука, додаде Фаучи.

Светската здравствена организација ги советува земјите да не преземаат мерки за ограничување на патувањата додека не биде позната заразеноста и преносителноста на новиот вид на коронавирус откриен во Јужна Африка.

Би можело да ве интересира

ЗНМ бара Владата да ги почитува ковид протоколите и да обезбеди услови за безбедна работа на медиумските работници

А1он

Во Албанија 2.832 новозаразени за 24 часа, најмногу од почетокот на пандемијата

А1он

СЗО: Преминот на Ковид-19 во ендемска форма не значи дека не е опасен

А1он

Доставен амандман во грчкиот Парламент за јавно објавување на имињата на бизнисите кои ги прекршуваат Ковид мерките

А1он

Ковид-19: Рекорден број на новозаразени во Србија, Словенија и во Хрватска, лоша епидемиолошка состојба и во останатиот дел од регионот

А1он

ЕМА: Постојани бустери може лошо да влијаат врз имунитетот

А1он