САД: Бродот „Москва“ погоден со две украински ракети; Киев тврди дека загинал капетанот

Од:

САД веруваат дека рускиот воен брод Москва што потона бил погоден од две украински ракети, изјави висок американски функционер, пренесува Би-би-си.

dobivaj vesti na viber

Официјален Киев истакнува дека неговите ракети го погодиле бродот, но Русија не пријави никаков напад и тврди дека бродот потонал откако пожар предизвикал експлозија на муниција.

Украина, пак, тврди дека во експлозијата загинал и капетанот на „Москва“.

Во изјава за Телеграм, Антон Херашченко, советник во украинското Министерство за внатрешни работи, рече: „Капетанот од прв ранг, командант на крстосувачот Москва од Црноморската флота Антон Куприн загина за време на експлозијата и пожарот на бродот“.

Капетанот Антон Куприн даде наредба да се бомбардира Змискиот остров на првиот ден од војната.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Русите освоија уште две области во Доњецк: 120 украински војници загинале при нападите

А1он

Русите се во „експрес лонец“: Украинците со нова полициска тактика „виновна“ за успехот на контраофанзивата на Киев

А1он

Руски функционер од Херсон со жесток напад врз министерот за одбрана: Шојгу да размисли за самоубиство

Ана Ололовска

Вучиќ од Прага: Дали вие ја казнувате Русија или Србија?

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Пропагандистот на Путин, Сатановски: Ќе ги убиеме сите што се против Русија

Ана Ололовска

Украина го повикува светот: Престанете да се плашите од Русите, тие се безнадежни случаи

А1он