САД бараат транспарентна истрага за експлозијата во Бејрут

Од:

САД денеска повикаа на транспарентна истрага за експлозијата во Бејрут, каде треба да пристигнат припадници на ФБИ за да им помогнат на либанските власти во истрагата.

– Ние мора да се осигураме дека се спроведува транспарентна, сеопфатна и кредибилна истрага, рече американскиот државен потсекретар за политички прашања Дејвид Хејл за време на посетата на пристаништето во Бејрут.

На 4 август пожар предизвика експлозија во магацин во пристаништето, каде според властите, изминативе шест години се чувани 2.750 тони амониум нитрат „без безбедносни мерки“, призна либанскиот премиер во оставка Хасан Диаб.

Би можело да ве интересира

Рекорден број жени во новиот состав на американскиот Конгрес

Жарко Настоски

Познати дел од кандидатите на Бајден за високите државни функции

Жарко Настоски

Американците испратија ракетен разорувач со наведувано ракетно оружје кон Црно Море

Ана Ололовска

Русија жали поради повлекувањето на САД од Договорот за отворено небо

Ана Ололовска

Кандидати на Бајден за врвот на идната администрација

Ана Ололовска

Фаучи: Имунитетот на стадо во САД е можен само со доволен број вакцинации

Ана Ололовска