САД: 14 загинати во напад во Калифорнија

Од:

Најмалку 14 луѓе загинаа и 17 се ранети во напад врз регионален центар за лица со инвалидитет во Сан Бернандино во Калифорнија.

Полицијата застрела двајца осомничени и во потера е по третиот. Според американски медиуми, полициската акција траела 4,5 часа.

Портпаролка на полицијата во Сан Бернандино, изјави дека третиот осомничен е во бегство. Десетммина од ранетите се во критична состојба, јави Си-Ен-Ен.

Според Ен-Би-Си, нападот се случил во момент на прослава во сала за конференции во регионалниот центар Инленд за лица со инвалидитет во Сан Бернандино.

napadikalifornija1

Еден од осомничените за нападот врз социјален центар во Сан Бернандино во Калифорнија, е идентификуван како Саид Фарук, јави Ен-Би-Си.

Според извори во полицијата, медиумот наведува дека вториот осомничен е негов брат. Идентитетот на третиот напаѓач не е соопштен.

Федералните власти засега не го оквалификуваа нападот како терористички акт.

Би можело да ве интересира

Хамнеи: САД се однесуваат кон другите, исто како полицајците кон Флојд

Ана Ололовска

Папата Франциско го осуди расизмот во САД, но и насилните протести

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Бајден: Полицајците треба да пукаат во нога, а не во срце

Ана Ололовска

Џорџ Буш повика да се послушаат демонстрантите во САД

Ана Ололовска

Шојгу го повика Еспер да присуствува на парадата во Москва

Ана Ололовска

Партиската конвенција на Републиканците на друго место и со друг датум, Шарлот и август отпаднаа заради коронавирусот

Ана Ололовска

Leave a Comment

5 × three =