Саакашвили прифати да биде вицепремиер на Украина

Од:

Поранешниот гувернер на Одеската област и поранешен претседател на Грузија, Михаил Саакашвили го прифати предлогот на украинскиот претседател, Зеленски да ја преземе функцијата вицепремиер за реформи во Владата на Денис Шмигал.

dobivaj vesti na viber

– Го прифатив предлогот на претседателот Зеленски, изјави Саакашвили пред средбата со членовите на фракцијата од партијата „Слуга на народот“.

Тој прецизира дека Зеленски му понудил „да се занимава со преговорите со ММФ“, откако Украина „стигна до катастрофална ситуација во економијата“.

Саакашвили истакна дека на Украина и треба многу поголема помош од страна на меѓународните финансиски институции и додаде дека при тоа не треба да се преминат црвените линии, без да прецизира кои се тие.

– Ја поддржувам интеграцијата на Украина во меѓународната заедница и секако забрзаната интеграција на Украина во Европа, но според наши услови, истакна Саакашвили.

Би можело да ве интересира

Русите освоија уште две области во Доњецк: 120 украински војници загинале при нападите

А1он

Русите се во „експрес лонец“: Украинците со нова полициска тактика „виновна“ за успехот на контраофанзивата на Киев

А1он

Украина го повикува светот: Престанете да се плашите од Русите, тие се безнадежни случаи

А1он

ВИДЕО: Руските сили нападнале повеќе цели со дронови камикази

А1он

Патрушев: НАТО воено ја помага Украина и сака борбите да ги префрли на руска територија

А1он

Руските сили гранатираа повеќе од 27 населени места во Украина

Горан Наумовски