Саакашвили повторно почнува штрајк со глад поради условите во затворот

Од:

Поранешниот грузиски претседател Михаил Саакашвили, во моментов лидер на грузиската опозиција, денеска изјави дека повторно почнува штрајк со глад, во знак на протест против условите во затворот.

-Почнувам штрајк со глад, изјави Саакашвили пред судот во Тбилиси, барајќи „соодветна медицинска нега“ во затворот.

Саакашвили, кој беше уапсен на 1 октомври минатата година, откако се врати во Грузија по осумгодишниот егзил во Украина, претходно издржа 50-дневен штрајк со глад во знак на протест против неговото апсење, врз основа на пресудата од 2018 година за злоупотреба на службената положба.

Поранешниот грузиски претседател, кому му се судеше во отсуство, смета дека судењето е политички мотивирано.

По првиот штрајк со глад, Саакашвили пред судот на крајот на ноември изјави дека трпи психичка тортура, како што се заканите и недозволување да спие.

Организациите за човекови права потоа ги обвинија грузиските власти дека користат различни кривични пријави за да ги казнат политичките неистомисленици и медиумите кои ги критикуваа.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Романија, Азербејџан, Грузија и Унгарија потпишаа договор за подводен кабел за пренос на зелена енергија преку Црното Море

Ана Ололовска

Со чартер лет од Атина доброволно во Грузија се вратија 155 грузиски државјани

А1он

Поранешниот грузиски претседател Саакашвили бил затруен во затвор и е во тешка здравствена состојба

А1он

Пребеганите Руси и носат економски бум на Грузија

Во Грузија протест против напливот на Руси кои се обидуваат да избегнат мобилизација

Катерина Павлова-Николовска

Редици Руси чекаат за влез во Грузија, опозицијата побара воведување визи и затворање на границите

А1он