Саакашвили најави враќање во Грузија

Од:

Поранешниот грузискиот претседател Михаил Саакашвили најави план за враќање дома оваа недела, на денот на локалните избори, за да помогне во „спасување на земјата“ и повика на пост-изборни улични протести.

dobivaj vesti na viber

Саакашвили, кој е во Украина, рече дека планира да се врати во сабота, и покрај тоа што му се заканува затвор поради обвинувања за кои тврди дека се политички мотивирани.

– Се решава судбината на Грузија, во прашање е опстанокот на Грузија и затоа купив авионски билет за 2 октомври за да бидам со вас и да ја заштитам вашата (политичка) волја, да учествувам во спасувањето на Грузија, рече Саакашвили.

Тензиите меѓу владејачката партија Грузиски сон и опозицијата поддржана од Саакашвили нагло се зголемија по парламентарните избори минатата година, за кои опозицијата тврдеше дека биле наместени.

Меѓународните набљудувачи тогаш рекоа дека основните слободи во голема мера се почитувале.

Би можело да ве интересира

Вооружен маж во Грузија 12 луѓе држи во заложништво: Бара да му исплатат два милиони долари

А1он

ВИДЕО: Се урна спасувачки хеликоптер во Грузија, објавена снимка од падот

Сакаме во НАТО, но прво да ги решиме проблемите со Русија, вели премиерот на Грузија

Ана Ололовска

Јужна Осетија го откажа планираниот референдум за приклучување кон Русија

Ана Ололовска

Грузија нема да го признае референдумот за соединување на Јужна Осетија со Русија

Поранешниот грузиски претседател Саакашвили од затвор пренесен во болница

Ана Ололовска