Саакашвили најави враќање во Грузија

Од:

Поранешниот грузискиот претседател Михаил Саакашвили најави план за враќање дома оваа недела, на денот на локалните избори, за да помогне во „спасување на земјата“ и повика на пост-изборни улични протести.

Саакашвили, кој е во Украина, рече дека планира да се врати во сабота, и покрај тоа што му се заканува затвор поради обвинувања за кои тврди дека се политички мотивирани.

– Се решава судбината на Грузија, во прашање е опстанокот на Грузија и затоа купив авионски билет за 2 октомври за да бидам со вас и да ја заштитам вашата (политичка) волја, да учествувам во спасувањето на Грузија, рече Саакашвили.

Тензиите меѓу владејачката партија Грузиски сон и опозицијата поддржана од Саакашвили нагло се зголемија по парламентарните избори минатата година, за кои опозицијата тврдеше дека биле наместени.

Меѓународните набљудувачи тогаш рекоа дека основните слободи во голема мера се почитувале.

Би можело да ве интересира

Остин ќе ги посети Грузија, Украина и Романија

Ана Ололовска

Локални избори во Грузија: Води владејачка партија Грузиски сон

Ана Ололовска

Во Грузија денеска се одржуваат локални избори, во сенка на апсењето на Саакашвили

Ана Ололовска

Саакашвили почнал штрајк со глад во притвор

Ана Ололовска

Саакашвили уапсен по враќањето во Грузија по осум години, еден ден пред локалните избори

Ана Ололовска

Грузиските власти го уапсија Саакашвили

А1он