Руте: Холандската престолонаследничка може да се омажи за лице од кој било пол

Од:

Холандската принцеза Катарина-Амалија, може да се омажи за лице од кој било пол, без да го загуби правото на круната, изјави холандскиот премиер Марк Руте.

Таа е ќерка и престолонаследничка на кралот Вилем-Александар.

Руте одговараше на пратенички прашања по повод неодамна објавената книга „Амалија, должноста повикува“, во која се наведува дека, според старите закони, холандски монарх не може да биде во истополов брак, иако тој е легализиран во Холандија во 2001 година.

Во одговор на парламентот, Руте напиша дека „владата верува оти престолонаследничката може да се омажи за личност од ист пол и затоа не верува дека принцезата или кралот треба да абдицираат доколку сакаат да се омажат за партнер од ист пол“.

Меѓутоа, кралските венчавки мора да бидат одобрени од семејството, а членовите на кралската куќа понекогаш се откажувале од својот ред за наследување, со цел да стапат во брак со некого без дозвола, или затоа што мислеле дека нема да добијат одобрение за брак.

Би можело да ве интересира

Холандија сака да распореди Ф-35 во Бугарија за да го поддржи НАТО

А1он

Холанѓаните стравуваат од земјотреси поради зголеменото производство на гас

Ана Ололовска

ВИДЕО: Илјадници протестираа во Амстердам против ковид мерките, полицијата ги растера

Катерина Павлова-Николовска

12-годишно момче загина во огномет во Холандија

Катерина Павлова-Николовска

Од Ковид-19 почина еден од најголемите противници на вакцинацијата

Ана Ололовска

Холандија конечно ќе добие нова четирипартитна влада, девет месеци по изборите

А1он