Руско-европската мисија на Марс прекината поради војната во Украина

Од:

Руско-европската мисија за слетување ровер на Марс е суспендирана како резултат на санкциите воведени поради инвазијата на Москва врз Украина и нејзините „трагични последици“, соопшти денеска Европската вселенска агенција (ЕСА).

– Длабоко жалиме за човечките жртви и трагичните последици од агресијата врз Украина, соопшти ЕСА, потврдувајќи го прекинот на мисијата „ExoMars“.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Администрацијата на Бајден бара од Конгресот да одобри продажба на гранати на Израел

Катерина Ѓуровски

Вашингтон ја блокираше резолуцијата на ОН за итен прекин на огнот во Газа

Катерина Ѓуровски

САД: Полицијата уапси маж кој пукаше пред синагога

Напаѓачот од Лас Вегас, долгогодишен професор, имал листа за отстрел

Претседателски избори во Русија во март, ќе гласаат и жителите на анектирани украински региони

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Девојче пукаше во школо во Русија, уби соученичка, рани четворица и се самоуби

Катерина Ѓуровски