Руските војници се жалат: „Избришани се цели полкови“

Од:

Руските војници кои се борат против борците на Путин кои минатата недела упаднаа во рускиот регион Белгород на границата со Украина, се пожалија дека „цели полкови се збришани“.

Телеграмскиот канал „Псковска област“ во вторникот објави дека добил порака од руска единица која се бори во близина на пограничниот град Шебекино во Белгород.

Две руски бунтовнички групи – Легијата на слободата на Русија и Рускиот волонтерски корпус (РВЦ) – влегоа во Белгород минатата недела и оттогаш интензивно се борат.

Легијата е составена од дезертери од руските вооружени сили и руски и белоруски доброволци, а РВЦ вели дека меѓу нејзините членови има и Руси кои се борат на страната на Украина и против режимот во Кремљ.

Во неделата, РВЦ соопшти дека стои зад нападот во регионот Белгород во кој беа заробени неколку руски војници.

-Под постојано гранатирање сме, убиваат офицери, обични војници и пред се луѓе кои имаат семејства и сите нивни роднини дома, се вели во споменатата порака на руските војници.

Руските војници рекоа дека лошото раководство и недостатокот на засилувања и опрема се виновни за големиот број жртви.

„Подготвени сме да ја браниме нашата татковина, но со соодветни залихи. Во име на 1009-тиот полк, ве замолуваме да го разгледате овој сериозен проблем и да донесете одлуки што е можно поскоро“, се жалат војниците.

Војниците изјавија дека биле мобилизирани пред осум месеци, а подоцна биле однесени на обука во таканаречената Луганска Народна Република во Украина, по што биле распоредени во Белгородската област.

Би можело да ве интересира

Русија продава нафта за 20 долари поскапо од цената што Г7 сака да и ја нематне

Буданов: Украинските војници во офанзива одат пеш

Украина: Припадници на „Вагнер“ се вратија во Бахмут

Поради стравот од директен конфликт со Русија, Германија го одложува испраќањето крстосувачки ракети во Украина

Путин е подготвен да стави крај на војната доколку Украина исполни еден услов

Русите: Напредуваме