Руските воени трошоци зголемени за 40 отсто

Од:

Трошоците за одбрана на Русија се зголемија за речиси 40 отсто во првите четири месеци од оваа година, покажуваат прелиминарните податоци на руското Министерство за финансии.

dobivaj vesti na viber

Русија потроши 1,7 трилиони рубљи (нешто повеќе од 25 милијарди евра) за одбрана помеѓу јануари и април, што е речиси половина од планираното за цела 2022 година.

Само во април Русија потрошила 628 милијарди рубљи (нешто повеќе од девет милијарди евра) на војската, што е за 128 отсто повеќе од истиот месец минатата година.

Министерството првично предвиде буџетски суфицит од 1 процент од БДП, или 1,3 трилиони рубљи (19 милијарди евра) за 2022 година. Но сега очекува дефицит од најмалку 1,6 трилиони рубљи или околу 23 милијарди евра.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Лукашенко го обвини Киев дека провоцира судир, пресретнати ракети истрелани кон Белорусија

Ана Ололовска

Подољак: Русија ја смени воената тактика за да ја принуди Украина да се согласи на територијални отстапки

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Рекордно освојување на Русите: „Лисичанск е наш“

Ана Ололовска

Проруски суд во Доњецк обвини за „платенички активности“ уште двајца Британци, заробени во април во Украина

Ана Ололовска

Фон дер Лајен: ЕУ подготвува итен план за опстанок без руски гас

Ана Ололовска

Извозот на жито од Украина расте и покрај руската инвазија

Ана Ололовска