Руските власти блокираа 50 сајтови поврзани со Навални

Од:

Рускиот комуникациски регулатор, Роскомнадзор го блокираше сајтот на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, navalny.com, како и 48 други сајтови на лица и организации поврзани со него, соопшти денеска тимот на опозиционерот.

Рускиот суд во јуни го одобри барањето на обвинителите, организациите поврзани со Навални, кој од јануари се наоѓа во затвор, да бидат прогласени за екстремистички, по што беа забранети, јавија медиумите.

Блискиот сојузник на Навални, Леонид Волков, на социјалната мрежа Телеграм напиша дека тимот наскоро ќе објасни како планира да ја заобиколи блокадата.

Навални во февруари беше осуден на затворска казна во траење од две и пол години и веднаш испратен на издржување на казната, за кршење на условната казна. сд/

Рускиот суд во јуни го одобри барањето на обвинителите, организациите поврзани со Навални да бидат прогласени за екстремистички, по што експресно беа и забранети, јавија британските медиуми.

Блискиот сојузник на Навални, Леонид Волков, на социјалната мрежа Телеграм напиша дека тимот наскоро ќе објасни како планира да ја заобиколи наметнатите блокади.

Навални во февруари беше осуден на затворска казна во траење од две и пол години и веднаш испратен на издржување на казната, за кршење на условната казна.

Би можело да ве интересира

Авганистанските жени и Навални меѓу номинираните за наградата Сахаров на ЕП

А1он

Протести во Москва за укинување на електронското гласање

Официјално: Единствена Русија ќе има 324 пратеници во Думата

Ана Ололовска

Во Русија најмногу починати од Ковид-19 за еден ден

Ана Ололовска

Русија почна подготовки за испраќање човек на Месечината

А1он

Отворени „Деновите на руски јазик и култура“, вечерва проекција на филмот „Црвениот призрак“

А1он