Руските туристи во Турција масовно купуваат лекови поради пониски цени, најбарани се антидепресивите

Од:

Руските туристи во соседна Турција прво ги напаѓаат аптеките и дури потоа уживаат во одморот, покажа истрагата на турските медиуми. Причината се значително пониските цени на лековите – сектор кој трпи од санкциите што Западот ги воведе кон Русија.

dobivaj vesti na viber

Меѓу 20 и 40 отсто ги зголемиле цените на лековите во Русија од почетокот на војната во Украина, соопшти руската статистичка служба „Росстат“, но поголем проблем е недостигот на одредени лекови. Поради зголемената побарувачка од руските туристи, околу хотелите со 5 ѕвезди на брегот на Егејското и Средоземното Море се отворени голем број нови аптеки, пренесува весникот „Хуриет“.

Во одморалиштата Анталија и Мугла, фармацевтите веќе ги научија турските еквиваленти на руските лекови. Антидепресиви, лекови против болки и лекови за дијабетес се најбарани.

Некои Руси кои сакаат да го поевтинат одморот се свртуваат кон социјалните мрежи. Таму најавуваат дека ќе отпатуваат за Турција и бараат контакт со луѓе на кои им треба лекови и се надеваат дека на овој начин ќе ги покријат трошоците за одморот.

А руските медиуми пишуваат дека царинските служби во Русија едноставно го игнорираат тоа во куферите на Русите што се враќаат.

Во периодот од јануари до јули, Турција ја посетиле 2 милиони и 200 илјади Руси. За споредба, лани нивниот број за истиот период бил 1,5 милиони. А Анталија е најомилено место на Русите – само од 1 до 17 август таму биле 524 илјади Руси.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) МОНСТРУОЗНО: Дочекавме и болните од рак да протестираат за да добијат лек

Анита Петровска Рајковиќ

Во САД има недостиг на антиботици за деца

А1он

Турција: „Неутрализирани се“ 326 курдски милитанти

А1он

И покрај високата инфлација, во Турција повторно намалена референтната каматна стапка

Ирак ќе распореди граничари на границата со Иран и со Турција

А1он

Турски министер: Досега гаѓани се 471 мета и неутрализирани се 245 терористи во Ирак и Сирија

А1он