Руските сили зазедоа психијатриска болница на 60 километри од Киев, вели гувернерот

Од:

Руските сили ја презедоа контролата врз психијатриската болница во градот Бородјанка во областа Киев, во Украина, со 670 лица, изјави денеска регионалниот гувернер Олексеј Кулеба за локалните медиуми.

– Сега не знаеме како да ги евакуираме овие луѓе, како да им помогнеме, рече Кулеба. – Им снема вода и лекови, потенцираше тој.

– Тоа се луѓе со одредени посебни потреби, им треба постојана помош… многу од нив се врзани за кревет со години, појасни регионалниот гувернер.

Би можело да ве интересира

Зеленски објави важна вест: Утре..

Каква е реалната ситуација на терен: За Украинците отчукува часовникот, нема големи шанси за пробив

Цените на нафтата паѓаат, Русија и Саудиска Арабија планираат да ја зголемат понудата

Русија: Уапсивме човек од Крим кој и даваше информации на Украина

(ВИДЕО) Путин се сретна со поранешниот командант на „Вагнер“: „Од сега па натаму работи за мене“

Украински дрон погоди руска електрана