Руските сили гранатираа повеќе од 27 населени места во Украина

Од:

Генералштабот на вооружените сили на Украина утрово соопшти дека руските сили во изминатите 24 часа извршиле девет ракетни напади, шест воздушни напади и 56 напади од повеќецевни ракетни фрлачи на територијата на Украина.

dobivaj vesti na viber

Погодени се објекти во повеќе од 27 населени места, вклучувајќи ги Харков, Краматорск, Бахмут, Мајорск, Железнодорозноје, Андреевка, Белогорка и Вознесенск.

Украинскиот Генералштаб додава дека руските сили ги гранатирале областите на одредени населени места во правец на Северск, Краматорск и Бахмут.

Би можело да ве интересира

Макрон: Ако сакаме одржлив мир, Украинците мора да го изберат моментот кога ќе преговараат

Ана Ололовска

Клинтон: Колку помалку руски војници во Украина толку помалку силувани и убиени жени

Ана Ололовска

Украина и Русија разменија 50 заробеници

Ана Ололовска

Макрон: Путин направи голема грешка кога ја започна војната во Украина

Ана Ололовска

Кличко: Киев може да остане без греење до пролет

Ана Ололовска

Чавушоглу: Во Украина е можно да се дојде до решение преку дипломатија

Ана Ололовска